Oszczędności można osiągać na wiele sposobów. Istnieją trzy popularne i nie wszystkim znane sposoby na obniżenie rachunku. Skupimy się na tych bardzo popularnych jakie możecie spotkać niemal w każdym poradniku na temat oszczędzania prądu.
Wymiana oświetlenia, żarówki LED czy świetlówki kompaktowe faktycznie są po to aby zmniejszać zużycie. Wymieńmy więc 5 żarówek najczęściej używanych, szacujemy, że ich praca dzienna to około 2.5 godziny. Co nam wychodzi w kalkulacji. Otóż zamieniając 75W żarówki na takie, które będą pobiera ponad 9W. Przez rok pracy LED zużyje około 34kWh a tradycyjne żarówki 273kWh. Przy średniej cenie prądu za kWh wraz z kosztami dystrybucji na poziome całkowitym 0.67 złotego, nasze oszczędności wyniosą ponad 160 złotych. Tyle zyskamy w roku, na rachunku. Takie działanie pociąga za sobą jednak koszty. Pięć dobrych żarówek to koszt nawet 16-25 złotych za sztukę, powinniśmy więc szykować się na wydatek rzędu 102,50 PLN. Odejmując kosz od zysku to oszczędzamy około 60 złotych na tym rozwiązaniu. Matematyczne wyliczenie jest proste, wystarczy dobrać odpowiednie dane i przeprowadzić działania, co z pomiarem. Liczniki magnetyczne, jakie odpowiadają za pomiar naszego zużycia niestety nie są tak dokładne aby odnotować zmianę z 273 kWh na 35 kWh, możemy liczyć na spadek zużycia ale tylko przypadku czułych liczników smart, w innym przypadku zmian oświetlenia chodź powinna być korzystna może na zawieść.
- Szacowane oszczędności biorąc pod uwagę wszystkie kryteria: około 50 złotych rocznie.
Drugi sposób oszczędzania to wymiana urządzeń. Obecne urządzenie starej klasy ile energii pobiera? Bez miernika energii podłączonego do gniazdka teko nie ustalimy. Pralka w każdej minucie cyklu wskazuje na inne zużycie, oczywiście górna granica to moc urządzenia jaką pobiera w ciągu godziny. Co więc wybrać pralkę klasy A, czy klasy A++ skoro obie pobierają maksymalnie 2400 kWh. Wykonywanie więc obliczeń jest utrudnione, nie znamy wszystkich danych, z pomocą nie przyjdzie kalkulator, który obliczy jedynie, że pralka klasy A++ rocznie pobierze 147 kWh, ale dotyczy to jakiego cyklu, czy to możliwe żeby pralki były tak oszczędne.
Kiedy musisz wybrać nową pralkę bo stara się popsuła zainwestuj w wysoką klasę energetyczną, jeśli twoja pralka ma ok. 5 lat to zanim zmiana się wypłaci poczekasz.
- Szacowane oszczędności biorąc pod uwagę wszystkie kryteria: trudne do obliczenia.
Ostatnim sposobem jest zmiana ceny kWh, obniżając całkowity koszt energii nie musimy zmieniać naszych nawyków czy urządzeń. Nasz rachunek jest niższy gdyż obniżamy jeden ze składników jaki wchodzi w skład opłaty za prąd. W tym celu przeanalizujmy jedną naszą fakturę.
Uwaga nie zmieniamy dystrybutora, więc nie obniżymy opłat za dystrybucję. Skupiamy się na części dotyczącej sprzedaży.
Jeśli nasze zużycie w ciągu roku wynosi około 2500 kWh po cenie 02547 zł. to rocznie za samą energię zapłacimy 636,75. Gdyby obniżyć cenę do 02237 zł. to rachunek za energię czynną wynosił by rocznie 559,25 czyli około 77 złotych oszczędności.
- Szacowane oszczędności biorąc pod uwagę wszystkie kryteria: proste do obliczenia wystarczy poznać swoje zużycie i cenę za kWh oraz wdrożyć proces. Jak zmienić dostawcę energii.