środa, 24 sierpnia 2016

Kontrola licznika energii – co warto wiedzieć?



Zapukał do moich drzwi ostatnio pracownik firmy energetycznej i chciał przeprowadzić kontrolę licznika prądu. Byłam trochę zdziwiona tą sytuacją i nie wiedziałam czy go wpuścić do domu.

Jaką kontrole może przeprowadzić dystrybutor prądu?

OSD, czyli dostawca energii elektrycznej to podmiot upoważniony do przeprowadzenia takiej kontroli. Jej celem jest sprawdzenie czy dane urządzenie działa w sposób prawidłowy, czy może odbiorca korzysta z energii zgodnie w podpisaną umową. Oczywiście sam odbiorca energii może wnioskować o sprawdzenie licznika, jeśli podejrzewa, że licznik źle nalicza zużyte kilowatogodziny.

Kiedy można przeprowadzić kontrolę licznika?

W przypadku firm kontrola taka może odbywać się tylko w dni pracujące i w godzinach pracy. Z kolei kontrola u odbiorców indywidualnych może zostać przeprowadzona w godzinach od 7 do 20 - oprócz dni, które są ustawowo wolne od pracy. Kontrolujący według zapisów prawa energetycznego mają prawo do wstępu na teren naszej posesji czy firmy i dokonania kontroli urządzenia.

Co obejmuje kontrola licznika?

W trakcie kontroli dokonuje się oględzin układu pomiarowego, sprawdzenia czy działa w sposób prawidłowy, badań i pomiarów. Ponadto przeprowadza się konieczne prace, które są związane z eksploatacją czy naprawą układów pomiarowych oraz zbiera się i zabezpiecza ewentualne materiały dotyczące naruszeń przez konsumenta warunków umowy. Na koniec kontroli powinniśmy otrzymać do podpisu protokół.

czwartek, 11 sierpnia 2016

Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?



Bank czy firma pożyczkowa zanim udzieli nam kredytu czy pożyczki sprawdzi jak wygląda nasza historia kredytowa w rejestrach dłużników, przykładowo w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jeśli w takich bazach pojawią się jakieś negatywne wpisy to możemy pomarzyć o uzyskaniu kredytu czy pożyczki. 

Dzięki takim rejestrom bank ocenia czy pożyczenie nam pieniędzy jest dla niego bezpieczne. Dlatego też sprawdza nasze zobowiązania finansowe i ewentualne długi. Zastanawia cie, co takie Biuro Informacji Kredytowej wie o Tobie? Wie o każdej pożyczce, kredycie oraz innym finansowym zobowiązaniu oraz otrzymuje informacje czy je spłacasz w terminie. Dane w tym rejestrze są co miesiąc aktualizowane. Zgodę na wysyłanie takich informacji podpisujemy przeważnie podpisując umowę kredytową. W przypadku spóźniania się ze spłatą kredytu czy pożyczki informacje są przechowywane przez pięć lat od daty spłaty zobowiązania. 

Możesz także i ty uzyskać dostęp do danych, które znajdują się w BIK. Wystarczy założyć na stronie internetowej BIK konto i pobierać raz na pół roku bezpłatny raport o sobie. Posiadanie takiej wiedzy jest pożytecznie. Po pierwsze na bieżąco można monitować stan zobowiązań. Po drugie taka wiedza pozwoli nam ocenić czy mamy jakieś szanse na otrzymanie kredytu. Po trzecie jest to doskonała ochrona przed wyłudzeniem pożyczki na twoje nazwisko.

wtorek, 2 sierpnia 2016

Wypadek samochodowy – co robić?



Wypadku czy stłuczki nie można przewidzieć. Należy jednak wiedzieć jak w tej sytuacji powinniśmy się zachować, aby później nie mieć kłopotów. 

W pierwszej kolejności należy włączyć awaryjne światła, wyłączyć silnik oraz postawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli ktoś został poszkodowany to wzywamy pogotowie i policję. W przypadku gdy wypadek nie spowodował zbyt dużego uszkodzenia samochodów to warto je usunąć na pobocze, aby nie powodowały utrudnień w ruchu drogowym. 

Warto wykonać kilka zdjęć z miejsca stłuczki czy wypadku. Zapewne będą stanowić dobry materiał dowodowy. Pomocne będzie również spisanie danych świadków – oni w razie potrzeby mogą potwierdzić twoją wersję wydarzeń. 

Pamiętajmy jednak, że jeśli nie do końca wiadomo kto jest sprawcą stłuczki czy wypadku to nie usuwajcie pojazdów. Nie należy tego robić również w przypadku, gdy ktoś jest ranny lub gdy jest ofiara śmiertelna. 

Należy spisać oświadczenie o winie sprawcy. Taki dokument mówiący o odpowiedzialności za kolizję jest istotny przy odszkodowaniu od ubezpieczalni. Co istotne winny kierowca wówczas traci ulgę za bezszkodową jazdę. Takie oświadczenie jest bardzo pomocne i warto zawsze na wszelki wypadek posiadać wzór takiego dokumentu. Oświadczenie powinno zawierać opis miejsca zdarzenia, dane osobowe, numery rejestracyjne, informacja kto jest sprawcą a kto poszkodowanym, informacja o polisie OC sprawcy, opis kolizji, opis uszkodzeń. Warto też zrobić szkic sytuacyjny.