środa, 24 kwietnia 2019

Każdemu poszkodowanemu po wypadku lub kolizji należy się odszkodowanie. Zanim jednak nastąpi wypłata konieczna jest likwidacja szkody. Zaczyna się ona od zgłoszenia szkody. Co należy zrobić, aby zgłosić szkodę we właściwy sposób i otrzymać odpowiednie odszkodowanie?

Sprawdź stan pasażerów

Bezpośrednio po kolizji upewnij się, że wszyscy Twoi pasażerowie czują się dobrze. Jeżeli jesteś w stanie wyjść z samochodu, to upewnij się, czy pasażerowie drugiego samochodu potrzebują pomocy. Jeżeli to konieczne, wezwij karetkę, a także policję.

Zadbaj o dowody

Sfotografuj miejsce zdarzenia, a także szkody, np.: wgniecenia i rysy. Jeżeli na miejscu są świadkowie, poproś ich o dane, a także spisz ich oświadczenia. Wszystko to będzie dodatkowym dowodem dla ubezpieczyciela, co ułatwi ustalenie odpowiedzialności i wysokości odszkodowania.

Spisz oświadczenie ze sprawcą

Jeżeli sprawca przyznaje się do winy i nikt nie został ranny, a szkody są niewielkie nie trzeba wzywać policji. Sprawca i poszkodowany mogą spisać oświadczenie, w którym znajdują się:

  • dane obu kierowców
  • dane pojazdów biorących udział w kolizji
  • okoliczności zdarzenia
  • informacje o szkodach

Sprawca powinien także podać nazwę swojego ubezpieczyciela, a także numer polisy. To umożliwi Ci zgłoszenie szkody.
Oświadczenie może zostać spisane odręcznie na kartce papieru. Warto jednak zawsze mieć odpowiedni formularz np: w schowku.

Skontaktuj się z ubezpieczycielem

Po spisaniu oświadczenia możesz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Możesz to zrobić jeszcze na miejscu zdarzenia dokonując zgłoszenia telefonicznego. Konsultant przyjmie od Ciebie wszystkie informacje, a także zapyta czy np.: potrzebujesz pojazdu zastępczego. Dokumenty możesz przesłać tradycyjną pocztą lub przez e-mail.
Zgłoszenia możesz dokonać także przez formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Jeżeli obawiasz się, że Twoja sprawa jest skomplikowana i potrzebujesz pomocy, swojego zgłoszenia możesz dokonać przez stronę https://www.zgloszenie-szkody.pl/. Wówczas uzyskasz pomoc i pewność, że Twoje odszkodowanie zostało wypłacone we właściwej wysokości.

czwartek, 4 kwietnia 2019

Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie okien



Gdy temperatura na zewnątrz rośnie, wiele osób zastanawia się nad wymianą okien w swoim domu. Warto nie popełniać błędu i wybrać odpowiednie, czyli takie, które zagwarantują ciepło, szczelność czy ochronę przed hałasem. Zakup okien to inwestycja na długie lata, dlatego koniecznie trzeba poszukać takich, które się sprawdzą. Sam proces zakupu ma kilka etapów, przez które kupujący musi przejść.

Kupujący musi pamiętać, żeby przed samym zakupem pomyśleć, co konkretnie sprawdzi się u niego. Ważny jest tutaj materiał, z jakiego okno zostanie wykonane: PCV, drewno czy aluminium. Pomiar okna najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie, zamiast robić to samemu. Niedokładne podanie wymiarów może spowodować błędy w samym montażu, a okno nie będzie spełniało swoich funkcji.

Osoba kupująca ma dwie możliwości przy wyborze okien:
  • sama kontaktuje się z przedstawicielem handlowym i porównuje różne oferty, których czasami jest kilkadziesiąt
  • wypełnia formularz na stronie https://www.porownajokna.pl/kalkulator Przesłanych zostaje jej wówczas kilka konkretnych ofert, dostosowanych do jej potrzeb, wyłącznie od sprawdzonych producentów. Klient oszczędza czas i pieniądze.
Producenci okien- tutaj znajdziesz pełną listę: https://www.porownajokna.pl/producenci starannie dobierają swoją ofertę, którą dostosowują do potrzeb swoich klientów. W przypadku samodzielnego poszukiwania okien kupujący sam musi znaleźć oferty. Często nie jest w stanie samodzielnie ocenić, jaka będzie dla niego najlepsza. Gdy zdecyduje się na konkretną, następuje wtedy kontakt z odpowiednim handlowcem, w celu ustalenia szczegółów.

wtorek, 2 kwietnia 2019

Kto pomaga ustalić wysokość odszkodowania?


Poszkodowani bardzo często zostają bez właściwego odszkodowania. Co wtedy robią? Większość poszkodowanych rezygnuje ze swoich praw i zadowala się tym, co dostali. Tymczasem mogą oni uzyskać odpowiednie odszkodowanie. Potrzebują jednak pomocy w udowodnieniu swoich roszczeń.

Niezależny rzeczoznawca


Jeżeli poszkodowany decyduje się na samodzielne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, powinien zgłosić do niezależnego rzeczoznawcy. Ten dokona kolejnych oględzin pojazdu i na nowo ustalić koszty naprawy. Sporządzi także kosztorys. Dokument ten jest podstawą do ubiegania się o wyższe odszkodowanie — jest dowodem wskazującym właściwą cenę naprawy.

Niezależni rzeczoznawcy często też występują jako biegli w sądzie. Wówczas wykonują ekspertyzę, w której wykazują, czy ubezpieczyciel prawidłowo wyliczył wysokość odszkodowania.


Warsztat naprawczy

Mechanicy z ASO mogą pomóc na dwa sposoby. Przed naprawą Twojego pojazdu mogą dokonać wyceny. Dzięki temu poszkodowany uzyska informację o realnej kwocie naprawy. Wycenę także można dołączyć do odwołania.

Kancelaria odszkodowawcza


Specjalista z kancelarii odszkodowawczej uważnie analizuje kosztorys, a następnie sprawdza, gdzie pojawiają się zaniżenia. Sporządza także nowy kosztorys. Różnica w kwocie ze starego i nowego kosztorysu to kwota dopłaty. Czy kancelaria różni się czymś od niezależnego rzeczoznawcy? Jak najbardziej — kancelaria odszkodowawcza może w imieniu poszkodowanego starać się o odszkodowanie lub w ramach odkupu wypłacić brakującą kwotę.
Więcej informacji o działaniu kancelarii  odszkodowawczej uzyskasz na https://www.helpfind.pl/