poniedziałek, 14 marca 2016

Co to jest rynek energii?



Dziś „podam” wam trochę wiedzy na temat rynku energii. Okazuje się bowiem, że niewiele osób ma na ten temat wiedzę. Istotnym rokiem było rok 1997. Wówczas weszła w życie ustawa, która zmieniła polski rynek energii. Prawo energetyczne wyróżniło kilka podmiotów na rynku energii: producentów energii, firmy odpowiedzialne za przesył, dystrybucje oraz handel energią. Dziesięć lat później miała miejsce liberalizacja rynku. Od tego momentu gospodarstwa domowe mają prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej z dowolnego miejsca w kraju. Opisze pokrótce podmioty, które działają na rynku energii elektrycznej. 

Pierwszymi są wytwórcy prądu. Można wyróżnić chyba z kilkanaście producentów energii elektrycznej. Klasyfikacja jest związania z technologiami oraz surowcami jakie są stosowane w wytwarzaniu energii elektrycznej. W naszym kraju najwięcej energii pochodzi z elektrowni konwencjonalnych, gdzie głównym surowcem jest węgiel. 

Dystrybucją energii zajmuje się Operator Systemu Dystrybucyjnego, zwany także dystrybutorem energii. To on zajmuje się transportem prądu do odbiorcy końcowego. Dystrybutor ma wiele zadań, które są określone ustawowo. Za swoją usługę dystrybucji energii nalicza nam opłaty. 

Kolejnym podmiotem na rynku energii są spółki obrotu energią elektryczną, czy sprzedawcy prądu. Spółki te zakupują energię od producentów i sprzedają odbiorcy końcowemu. Jak już wcześniej wspomniałam możemy zmienić sprzedawcę. Wiele moich znajomych tak zrobiło i płaci teraz mniej za prąd. 

Oczywiście uczestnikiem rynku energii jesteśmy także my, czyli odbiorcy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz