poniedziałek, 19 września 2016

Skuteczna reklama, czyli jaka?



Obecnie reklamy są wszędzie, dlatego też my konsumenci jesteśmy coraz bardziej odporni na hasła, slogany typu nr 1 na rynku. Przy zakupie produktu czy usługi często bierzemy pod uwagę opinię rodziny czy znajomych. Ten typ promocji czyli reklama szeptana wykazuje się wysoką skutecznością. Większą uwagę zwracamy na ofertę poleconą przez znajomego niż tą umieszczoną na banerze czy ulotce.

Spore znaczenie ma logo firmy – dobrze jeśli jest rozpoznawalne. Powinno ono cechować się nie tylko interesującą grafiką. Najlepiej jeśli logo zaprojektuje nam specjalista. Oczywiście istotne są także kolory. Barwy logo powinny nawiązywać do działalności firmy.

W obecnych czasach każda firma powinna mieć własną stronę w Internecie. To właśnie w sieci coraz częściej szukamy produktu czy usługi. Strona jest obecnie wizytówką firmy, dlatego warto ją mieć, a powierzyć jej wykonanie profesjonalistom. Na stronie warto zawrzeć nie tylko informacje o produktach czy usługach, ale i także informacje o firmie, formularz kontaktowy czy blog, na którym będzie można publikować poradniki oraz aktualności o firmie, czy branży. Nie zapominajmy też o tradycyjnych wizytówkach – w nie także warto zainwestować. Ostatnio hitem są te z efektem 3D, ale popularne są również te wykonane z materiału PCV. Można także „wyprodukować” różne gadżety z firmowym logo, np. długopisy, magnesy na lodówkę, kalendarze, notesy, teczki itp. Takie niewielkie rzeczy mogą sprawić, że konsument w sposób podświadomy będzie myślał o naszej firmie czy marce i wybierze właśnie nasz produkt czy usługę.

środa, 24 sierpnia 2016

Kontrola licznika energii – co warto wiedzieć?



Zapukał do moich drzwi ostatnio pracownik firmy energetycznej i chciał przeprowadzić kontrolę licznika prądu. Byłam trochę zdziwiona tą sytuacją i nie wiedziałam czy go wpuścić do domu.

Jaką kontrole może przeprowadzić dystrybutor prądu?

OSD, czyli dostawca energii elektrycznej to podmiot upoważniony do przeprowadzenia takiej kontroli. Jej celem jest sprawdzenie czy dane urządzenie działa w sposób prawidłowy, czy może odbiorca korzysta z energii zgodnie w podpisaną umową. Oczywiście sam odbiorca energii może wnioskować o sprawdzenie licznika, jeśli podejrzewa, że licznik źle nalicza zużyte kilowatogodziny.

Kiedy można przeprowadzić kontrolę licznika?

W przypadku firm kontrola taka może odbywać się tylko w dni pracujące i w godzinach pracy. Z kolei kontrola u odbiorców indywidualnych może zostać przeprowadzona w godzinach od 7 do 20 - oprócz dni, które są ustawowo wolne od pracy. Kontrolujący według zapisów prawa energetycznego mają prawo do wstępu na teren naszej posesji czy firmy i dokonania kontroli urządzenia.

Co obejmuje kontrola licznika?

W trakcie kontroli dokonuje się oględzin układu pomiarowego, sprawdzenia czy działa w sposób prawidłowy, badań i pomiarów. Ponadto przeprowadza się konieczne prace, które są związane z eksploatacją czy naprawą układów pomiarowych oraz zbiera się i zabezpiecza ewentualne materiały dotyczące naruszeń przez konsumenta warunków umowy. Na koniec kontroli powinniśmy otrzymać do podpisu protokół.

czwartek, 11 sierpnia 2016

Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?



Bank czy firma pożyczkowa zanim udzieli nam kredytu czy pożyczki sprawdzi jak wygląda nasza historia kredytowa w rejestrach dłużników, przykładowo w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jeśli w takich bazach pojawią się jakieś negatywne wpisy to możemy pomarzyć o uzyskaniu kredytu czy pożyczki. 

Dzięki takim rejestrom bank ocenia czy pożyczenie nam pieniędzy jest dla niego bezpieczne. Dlatego też sprawdza nasze zobowiązania finansowe i ewentualne długi. Zastanawia cie, co takie Biuro Informacji Kredytowej wie o Tobie? Wie o każdej pożyczce, kredycie oraz innym finansowym zobowiązaniu oraz otrzymuje informacje czy je spłacasz w terminie. Dane w tym rejestrze są co miesiąc aktualizowane. Zgodę na wysyłanie takich informacji podpisujemy przeważnie podpisując umowę kredytową. W przypadku spóźniania się ze spłatą kredytu czy pożyczki informacje są przechowywane przez pięć lat od daty spłaty zobowiązania. 

Możesz także i ty uzyskać dostęp do danych, które znajdują się w BIK. Wystarczy założyć na stronie internetowej BIK konto i pobierać raz na pół roku bezpłatny raport o sobie. Posiadanie takiej wiedzy jest pożytecznie. Po pierwsze na bieżąco można monitować stan zobowiązań. Po drugie taka wiedza pozwoli nam ocenić czy mamy jakieś szanse na otrzymanie kredytu. Po trzecie jest to doskonała ochrona przed wyłudzeniem pożyczki na twoje nazwisko.

wtorek, 2 sierpnia 2016

Wypadek samochodowy – co robić?



Wypadku czy stłuczki nie można przewidzieć. Należy jednak wiedzieć jak w tej sytuacji powinniśmy się zachować, aby później nie mieć kłopotów. 

W pierwszej kolejności należy włączyć awaryjne światła, wyłączyć silnik oraz postawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli ktoś został poszkodowany to wzywamy pogotowie i policję. W przypadku gdy wypadek nie spowodował zbyt dużego uszkodzenia samochodów to warto je usunąć na pobocze, aby nie powodowały utrudnień w ruchu drogowym. 

Warto wykonać kilka zdjęć z miejsca stłuczki czy wypadku. Zapewne będą stanowić dobry materiał dowodowy. Pomocne będzie również spisanie danych świadków – oni w razie potrzeby mogą potwierdzić twoją wersję wydarzeń. 

Pamiętajmy jednak, że jeśli nie do końca wiadomo kto jest sprawcą stłuczki czy wypadku to nie usuwajcie pojazdów. Nie należy tego robić również w przypadku, gdy ktoś jest ranny lub gdy jest ofiara śmiertelna. 

Należy spisać oświadczenie o winie sprawcy. Taki dokument mówiący o odpowiedzialności za kolizję jest istotny przy odszkodowaniu od ubezpieczalni. Co istotne winny kierowca wówczas traci ulgę za bezszkodową jazdę. Takie oświadczenie jest bardzo pomocne i warto zawsze na wszelki wypadek posiadać wzór takiego dokumentu. Oświadczenie powinno zawierać opis miejsca zdarzenia, dane osobowe, numery rejestracyjne, informacja kto jest sprawcą a kto poszkodowanym, informacja o polisie OC sprawcy, opis kolizji, opis uszkodzeń. Warto też zrobić szkic sytuacyjny.

czwartek, 21 lipca 2016

Smart metering – co trzeba o tym wiedzieć?



Smart metering coraz bardziej wkracza do naszego życia. Wielu z nas już posiada inteligentne liczniki prądu. Warto zatem trochę się dowiedzieć o smart meteringu. 

Smart metering to najprościej definiując system inteligentnego opomiarowania. Potrafi on automatycznie zbierać, przetwarzać, transmitować oraz zarządzać danymi pomiarowymi z e-liczników. Za pośrednictwem aplikacji odbiorca energii ma możliwość obserwacji jak na dany moment wygląda jego zużycie prądu. 

Jeśli już masz zainstalowany inteligentny licznik energii to do twojego domu już nie musi przychodzić inkasent spisujący stan licznika. System może bowiem automatycznie pobierać dane pomiarowe z licznika. Zmienia się również sposób rozliczenia. Prognozowane zużycie jest zastąpione przez rzeczywiste zużycie, czyli płacimy za faktycznie zużytą ilość prądu. 

Warto też wiedzieć, że e-licznik do 2020 roku będzie w domach 80% Polaków. Taki jest bowiem wymóg UE. Wymiana starego licznika na nowoczesny jest dla odbiorców indywidualnych zupełnie darmowa. Nie jest wymagane, aby podpisywać w związku z tym nowej umowy z przedsiębiorstwem energetycznym czy też aneks do obowiązującej. 

Według wielu specjalistów inteligentne liczniki energii przyczynią się do oszczędzania energii. Z kolei wielu odbiorców energii obawia się o bezpieczeństwo swoich danych.

wtorek, 12 lipca 2016

Jak sprzedać mieszkanie?



Wydaje się, że sprzedać jest łatwiej niż kupić. Nic bardziej mylnego. Niejednokrotnie moi znajomi miesiącami sprzedawali mieszkanie czy dom. Co ma wpływ na szybką sprzedaż? 

Aby przyspieszyć sprzedaż warto dodać ogłoszenie w najbardziej popularnych serwisach ogłoszeniowych. Które odwiedza największa liczba internautów? Najlepiej sprawdzić to wpisując w wyszukiwarkę takie frazy jak np. mieszkanie na sprzedaż (miejscowość), ogłoszenia nieruchomości, dom na sprzedaż. Wówczas umieszczamy ogłoszenie na tych portalach, które zajmują pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Serwisy często proponują wyróżnienia ogłoszeń – są one płatne kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. 

Spory wpływ według specjalistów od nieruchomości mają zdjęcia. Powinny one pokazywać sprzedawane mieszkanie w jak najlepszym świetle. Zdjęcia najlepiej wykonać w świetle dziennym, a gdy pomieszczenie jest ciemne doświetl je lampą. Warto zwrócić uwagę na dobre kadrowanie. 

Istotną rolę odgrywa również opis. Zawrzyj tam wszystkie istotne informacje z punktu widzenia potencjalnego kupującego. Wypisz atuty nieruchomości, podkreśl stan techniczny czy lokalizacje. 

O sprzedaży mieszkania warto poinformować swoich znajomych. Poczta pantoflowa nadal dobrze działa, tylko przybrała nieco inną formę. Mam tu na myśli wszechobecne media społecznościowe. 

Jeśli uda ci się umówić z klientem na obejrzenie mieszkania to postaraj się je jak najlepiej uporządkować.

czwartek, 30 czerwca 2016

Skuteczny mailing – jak go zrobić?


Jeśli robiliście mailing to wiecie, że ciężko jest zrobić skuteczną kampanie, choć ponoć to jeden z najbardziej skutecznych kanałów do pozyskiwania klientów. Moim zdaniem to naprawdę niezłe narzędzie sprzedażowe. 

Od czego zależy, czy mailing będzie skuteczny? Wpływa na to ma przede wszystkim targetowanie, czyli wysyłamy właściwe treści do odpowiednich osób. Wysłanie e-maila do wszystkich kontaktów jakie posiadamy to niedobre rozwiązanie, bowiem odzew na niego będzie raczej znikomy. Jeden komunikat niestety nie pasuje do oczekiwań czy potrzeb wszystkich osób. Listę odbiorców można zatem podzielić m.in. ze względu na płeć, według wcześniejszego profilu zakupu, według wykonania akcji na witrynie, (np. osoby pobierające ebook), miejsce zamieszkania. Potem kreacje mailingu należy dopasować do danej grupy odbiorców. 

Kolejnym istotnym czynnikiem są aspekty techniczne. Co zrobić aby e-mail trafił do skrzynki odbiorczej, a nie do spamu? Warto mieć na względzie, że antyspamowe filtry są wrażliwe na zaburzenia proporcji pomiędzy grafiką a treścią. E-mail nie powinien zajmować więcej niż 400 KB i zawierać link, za pomocą którego można się wypisać z subskrypcji. 

Przed masową wysyłką warto przeprowadzić testy. Z nich można się dowiedzieć np. o jakiej porze dnia e-maile mają najwyższą skuteczność, jakie tematy zachęcają odbiorców do otwarcia wiadomości, czy w prawidłowy sposób mailingi się wyświetlają.

środa, 22 czerwca 2016

Jak zabezpieczyć urządzenia elektryczne przed burzą?



Można powiedzieć, że sezon burzowy w pełni, dlatego dzisiejszy wpis będzie traktować o tym w jaki sposób ochronić nasz domowy sprzęt przed ewentualnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Pewnie wielu z was przekonało się jak niszczycielką dla urządzeń siłę ma piorun. Ja niejednokrotnie słyszałam, że spalił się telewizor czy laptop. 

Warto stosować listwy zabezpieczające. Przed ich zakupem warto wiedzieć, że nie każdy przedłużacz posiadający wyłącznik to listwa zabezpieczająca. Często spotkałam się z niejednoznacznym nazewnictwem. W sklepach napotkałam listwy m.in. antyprzepięciowe czy zabezpieczające. Najlepiej wybrać listwę antyprzepięciową, która posiada co najmniej jeden warystor (jest lepszy niż zwykły bezpiecznik) oraz wyłącznik (wówczas jednym przyciskiem wyłączamy wszystkie podłączone do listwy urządzenia i zmniejszamy zużycie energii poprzez eliminacje trybu czuwania). 

Pamiętajmy, że telewizor należy nie tylko odłączyć od gniazdka, ale i także od anten, satelity, czy instalacji telewizji kablowej. Niezwykle wrażliwy na przepięcia jest sprzęt komputerowy, dlatego szczególnie niego warto ochronić przed skutkami burz. Ponadto jeśli zostanie on uszkodzony to stracimy wszystkie zapisane na dyskach dane. Bardziej odporne na przepięcia są lodówki, zmywarki czy pralki, ale i je także warto wyłączyć.

wtorek, 14 czerwca 2016

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?



Jeśli w rękach masz decyzję o warunkach zabudowy to możesz przymierzać się do składania kolejnych papierów – wniosku o pozwolenie na budowę. Dokument ten składa się w starostwie. Oczywiście oprócz decyzji o warunkach zabudowy należy wypełnić odpowiedni wniosek, dołączyć 4 egzemplarze projektu domu oraz także oświadczenie, że posiadamy prawo do dysponowania nieruchomością na budowlane cele. 

Jeśli nie złożymy kompletu tych dokumentów to otrzymamy wezwanie do uzupełnienia dokumentacji. W moim przypadku zabrakło pozwolenia wodno-prawnego, które dotyczy przejazdu przez ciek wodny. Po uzupełnieniu dokumentacji bardzo szybko nadeszło pismo ze starostwa informujące, że zostało wydane pozwolenie na budowę. Teraz należy odczekać dwa tygodnie – tyle czasu jest potrzebne na uprawomocnienie się decyzji. Ten czas zamierzamy dobrze wykorzystać, tzn. zająć się projektami przyłączy (m.in. wody). Na działce przez rozpoczęciem prac budowlanych musi zostać wytyczone przez geodetę miejsca, w którym będzie budowany dom. 

Nie można zapomnieć, aby na siedem dni przed wkroczeniem do akcji budowlańców zgłosić ten fakt w właściwym starostwie. Do tego należy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków. Wówczas można rozpocząć prace budowlane.

czwartek, 2 czerwca 2016

Jak dobrze zainwestować pieniądze?



Wielu mnie pyta w co najlepiej zainwestować. Jest to trudne pytanie, bowiem lokowanie kapitału nie jest prostą sprawą. Dobre gospodarowanie oszczędnościami do klucz do sukcesu. Polecam skorzystać z doradców finansowych, choć wiadomo że nie są bezstronni. 

Warto do rozmowy z doradcą odpowiednio się przygotować. Oczywiście najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie po co chcemy oszczędzać, na jaki cel? Następnie należy wykonać analizę aktualnych finansów. Liczymy zatem, ile pieniędzy jest nam niezbędnych na przeżycie całego miesiąca. Trzeba mądrze zainwestować, tzn. ulokować w taki sposób środki, aby dobrze zarobić przy jak najmniejszym ryzyku. Podkreślę jeszcze raz, że kluczem do sukcesu inwestycji jest dobre zarządzanie budżetem domowym. 

Należy się także zastanowić kiedy zainwestowane środki mogą być nam potrzebne. Wiadomo niektóre inwestycje łatwo zakończyć, inne wymagają sporo czasu. Przykładowo zamknięcie długotrwałej lokaty bankowej przed wymaganym terminem może oznaczać utratę wszystkich odsetek. 

Przeanalizować warto także nasze doświadczenie w inwestowaniu. Nie zaleca się inwestować wszystkich swoich środków w jedno miejsce. Warto inwestować na kilku rynkach i dzięki temu zmniejszyć ryzyko utraty wszystkich oszczędności.

piątek, 20 maja 2016

Negocjacje z sprzedawcą prądu



Każdy z nas może zmienić sprzedawcę prądu, a że konkurencja na rynku energii jest spora otwiera to drogę do negocjacji. Oczywiście największe szanse na sukces w negocjacjach mają więksi odbiorcy energii, czyli klienci biznesowi. 

Warto poznać oferty kilku sprzedawców i wybrać taką, która jest najlepsza dla profilu działalności naszej firmy. Uwagę najbardziej oczywiście przykuwa stawka za kilowatogodzinę czy megawatogodzinę. Jednak nie mniej istotne są inne opłaty i same zapisy umowy. Szczególnie ważne są terminy płatności, wysokość opłaty handlowej czy okres rozliczeniowy. 

Klienci z sporym zużyciem powinni skorzystać z możliwości negocjacji warunków umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Polem negocjacji może być przede wszystkim cena prądu. Sprzedawcy często mogą zaproponować dwie opcje: gwarancje najniższej ceny czy gwarancje stałej ceny. Warto także pokusić się o negocjacje wysokości opłaty handlowej, którą co miesiąc do rachunku za energię czynną dolicza nam firma energetyczna. 

Można także spróbować negocjować termin płatności. W tym przypadku jednak szanse na powiedzenie tych pertraktacji mają tylko wielkie przedsiębiorstwa. Największe zakłady przemysłowe niekiedy mają możliwość podpisania kontaktu elastycznego, dzięki któremu można na bieżąco negocjować stawki w oparciu o sytuacje na giełdzie energii. Mniejsze firmy w negocjacjach z sprzedawcę prądu także mają szanse coś ugrać. Argumentem w negocjacjach może być fakt, że jesteśmy klientem danego sprzedawcy już dłuższy czas, a nowa umowa jest zawierana na okres np. 2-3 lat.

środa, 11 maja 2016

Zakup mieszkania czy domu na kredyt



Pewnie jak wielu z Was marzę o własnym domku z ogródkiem, albo choćby własnym mieszkanku. Ja nie pamiętam za bardzo tych czasów, ale ponad 20 lat temu trzeba było cierpliwie czekać na swój przydział czterech kątów. Dziś po tych czasach nie ma śladu. Teoretycznie rzecz biorąc każdy z nas może kupić sobie dom czy mieszkanie, jakie tylko sobie wymarzy. Wystarczy mieć pieniądze, no właśnie wystarczy… Nie wszyscy dysponują pokaźną kwotą i tu „chętne” do pomocy są banki. Pożyczają chętnie, ale tylko tym osobom, które posiadają tzw. zdolność kredytową. 

Banki różnie obliczają zdolność kredytową, generalnie brane są pod uwagę oczywiście dochody oraz aktualne zobowiązania. W licznych poradnikach, które przeczytałam polecają najpierw ustalić kwotę jaką bank nam pożyczy, a dopiero później szukać domu czy mieszkania. Trzeba też mieć odłożone oszczędności. Trzeba wiedzieć, że zakup nieruchomości wiążę się z wpłatą zadatku oraz zapłaceniem opłat około transakcyjnych. Na to bank nie da nam pieniążków. Przeważnie zalicza wynosi 5-10% wartości domu czy mieszkania. W przypadku korzystania z usług pośrednika trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenie około połowy prowizji. Całkowita prowizja to zazwyczaj 2-4% wartości nieruchomości. Jeśli kupujemy na rynku pierwotnym to taką prowizję płaci deweloper. Przed wypłata kredytu bank wymaga wniesienia własnego wkładu. Jeśli decyzja banku jest pozytywna to następnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego. To wiąże się z opłaceniem taksy notarialnej, podatku od czynności prawnych (w sumie około 3% wartości). Po finalizacji zostaje jeszcze opłacenie prowizji pośrednikowi.

środa, 27 kwietnia 2016

Jaki biznes otworzyć?


Zastanawiasz się jaki by tu biznes otworzyć? Zanim zostaniesz własnym szefem sprawdź dokładnie, w którą branże warto uderzyć. Nie rób niczego pochopnie tylko dobrze przeanalizuj. Wybierz tą branżę, która ma realne szanse na przetrwanie co najmniej pięciu lat. 

Ponoć najgorsza sytuacja panuje w handlu detalicznym. Jeśli chcesz zostać bankrutem to otwórz niewielki sklepik lub zacznij sprzedawać na targu. Oczywiście wiele zależy od tego jaki towar chcemy posiadać w swojej ofercie. Spore zamieszanie na rynku zrobiły supermarkety. Początkowo pojawiały się w miastach, teraz często także w mniejszych miejscowościach. Sieciówki już wielu sprzedawców doprowadziły do bankructwa. Jeśli zatem całe życie marzyłeś o tym, aby otworzyć mały sklepik dokładnie sprawdź lokalny rynek i przemyśl czy warto aż tak zaryzykować. 

Mojego męża ciągnie do budowlanki. Chociaż ma w niej spore, bo kilkuletnie doświadczenie to mocno się zastanawia czy ma szanse na tym rynku osiągnąć sukces. Skąd wzięły się jego obawy? Z znajomości rynku…

Budowlane firmy przeważnie nie mają społecznego zaufania. Do jego uzyskania firma potrzebuje kilku lat i wielu zadowolonych klientów. Taka firma nie osiągnie sukcesu bez sprawdzonych, znających się na swojej pracy fachowców. Warto mieć także jak najlepsze kontakty z dostawcami różnego rodzaju materiałów czy sprzętu. Firma, która dopiero co debiutuje na rynku nie może liczyć na jakieś specjalne warunki czy rabaty. 

Ja zastanawiam się nad jakąś sprzedażą przez Internet. Według mnie jest to branża, która dobrze rokuje. Tylko czym tu handlować?

czwartek, 14 kwietnia 2016

Reklamacja rachunku za energię



Wczoraj otrzymałam gigantyczny rachunek za prąd. Opiewa on na czterokrotnie wyższą kwotę niż zazwyczaj. Nie jest możliwe, żeby urządzenia w moim domu nabiły aż tak dużą fakturę. Co trzeba zrobić? Oczywiście złożyć reklamacje. 

Teoretycznie firma energetyczna powinna zdziwić się, że nagle tak wzrósł pobór energii elektrycznej. Właśnie teoretycznie. W praktyce sprzedawca po prostu żąda zapłaty takiego rachunku, a dopiero później możemy ubiegać się o ich zwrot. Ponoć przed złożeniem reklamacji warto wystosować do firmy energetycznej prośbę o przekazanie danych na temat zużycia prądu. 

Głównym winowajcom tego zamieszania jest prawdopodobnie licznik prądu. Moja reklamacja ma być rozpatrzona w ciągu 14 dni. Licznik ma zostać zbadany w specjalistycznym laboratorium. Jeśli okaże się, że licznik dobrze działał to niestety ja będę musiała pokryć koszty tego badania. 

Jeśli kiedykolwiek będziecie składać taką reklamację to oprócz podstawowych danych pamiętajcie wpisać nr klienta. To zdecydowanie ułatwia cały proces. Najlepiej wysłać takie pismo tradycyjną pocztą za potwierdzeniem odbioru. Póki co czekam na wyniki badania. Mam nadzieje, że wszystko zakończy się pozytywnie dla mojego portfela.

wtorek, 5 kwietnia 2016

Zgubiłam dowód osobisty



Wczoraj niestety zgubiłam gdzieś dowód osobisty. Sama nie wiem gdzie mogło to się stać. Być może ktoś mi go ukradł. Postanowiłam znaleźć informacje jak w tej sytuacji działać. Najważniejsze, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do systemu Dokumenty Zastrzeżone. 

Ukradziony dowód może być wykorzystany do wyłudzenia kredytów. Tego rodzaju przestępstwa są coraz częstsze. Przykładowo w roku 2013 zanotowano aż 6,3 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 300 mln zł przy pomocy ukradzionych dokumentów tożsamości. Przeraziła mnie nie tylko liczba takich wyłudzeń, ale kwota na którą próbowano wyłudzić kredyty. Naturalnie kwoty te są różne i osiągają nawet miliony złotych. Średnia kwota wyłudzonego kredytu wyniosła 28 tys. zł. Oczywiście przestępcy ukradziony dowód mogą wykorzystać także do innych celów. 

Od razu jak zauważyłam, że nie mam dowodu zgłosiłam ten fakt bankowi i zastrzegłam dokumenty. Dzięki takiej szybkiej reakcji wyeliminujemy ryzyko, że ktoś na naszą tożsamość np. zaciągnie pożyczkę, czy kredyt. Jeśli dokument tożsamości zostaje ukradziony to fakt ten należy zgłosić na policję.

środa, 23 marca 2016

Jak się zmotywować?



Nie raz próbowałaś wziąć się za siebie, ale nic z tego nie wynikło? Pewnie mówiłaś sobie, że zaczniesz od jutra, od poniedziałku… Takie podejście nie przyniesie ci sukcesu. Zmiany wprowadzaj od dziś, natychmiast! Dziś spróbuje zmotywować was do działania. 

Jak formułują to psychologowie motywacją jest stan gotowości do podejmowania działania, który służy do osiągnięcia danego celu. Ja ostatnio zmagałam się z motywacją do ćwiczeń. Pamiętajcie, że istotne jest nastawienie oraz wiara w to, że uda ci się założony cel zrealizować. Cel oczywiście musi być konkretny i realny, np. schudnę 2 kilogramy w ciągu 4 tygodni. Plan ponadto powinien być długofalowy. Efekty nigdy nie są natychmiastowe. Zdaje sobie sprawę, że proste nie jest także utrzymanie motywacji na odpowiednim poziomie. Ważne jest zatem, aby przez cały czas dbać o dodatkową mobilizację oraz mieć na oku wyznaczony wcześniej cel. 

Przestrzegajmy się wymówek. One nie mogą zepsuć nam określonego celu. Gdzieś wyczytałam, że istotna jest również harmonia pomiędzy ciałem a psychiką. Nasz umysł może zmotywować organizm. Z kolei poprawa ciała z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycje psychiki.

poniedziałek, 14 marca 2016

Co to jest rynek energii?



Dziś „podam” wam trochę wiedzy na temat rynku energii. Okazuje się bowiem, że niewiele osób ma na ten temat wiedzę. Istotnym rokiem było rok 1997. Wówczas weszła w życie ustawa, która zmieniła polski rynek energii. Prawo energetyczne wyróżniło kilka podmiotów na rynku energii: producentów energii, firmy odpowiedzialne za przesył, dystrybucje oraz handel energią. Dziesięć lat później miała miejsce liberalizacja rynku. Od tego momentu gospodarstwa domowe mają prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej z dowolnego miejsca w kraju. Opisze pokrótce podmioty, które działają na rynku energii elektrycznej. 

Pierwszymi są wytwórcy prądu. Można wyróżnić chyba z kilkanaście producentów energii elektrycznej. Klasyfikacja jest związania z technologiami oraz surowcami jakie są stosowane w wytwarzaniu energii elektrycznej. W naszym kraju najwięcej energii pochodzi z elektrowni konwencjonalnych, gdzie głównym surowcem jest węgiel. 

Dystrybucją energii zajmuje się Operator Systemu Dystrybucyjnego, zwany także dystrybutorem energii. To on zajmuje się transportem prądu do odbiorcy końcowego. Dystrybutor ma wiele zadań, które są określone ustawowo. Za swoją usługę dystrybucji energii nalicza nam opłaty. 

Kolejnym podmiotem na rynku energii są spółki obrotu energią elektryczną, czy sprzedawcy prądu. Spółki te zakupują energię od producentów i sprzedają odbiorcy końcowemu. Jak już wcześniej wspomniałam możemy zmienić sprzedawcę. Wiele moich znajomych tak zrobiło i płaci teraz mniej za prąd. 

Oczywiście uczestnikiem rynku energii jesteśmy także my, czyli odbiorcy.

wtorek, 1 marca 2016

Jak więcej zapamiętywać?


Pamięć, jak o nią dbać? Znamy trzy związane z nią procesy. To oczywiście zapamiętywanie, przechowywanie oraz przypominanie. Dla pamięci są one bardzo ważne, bez nich po prostu nie działa sprawnie.

Dobrym sposobem na lepsze zapamiętywanie jest tworzenie mapy pamięci. Uważam tą technikę za bardzo sprzyjającą twórczemu myśleniu. Na czym polega ta technika? Na kartce, na jej środku piszemy nasz temat, a dokoła istotne słowa. Dobrze jest do tego celu użyć mazaków w kolorach: żółty, pomarańczowy oraz niebieski. Dlaczego? Ponoć te kolory ułatwiają zapamiętywanie.

Pamiętajmy, że nasz umysł musi mieć także dobre warunki do zapamiętywania. Po pierwsze trzeba się dobrze wysypiać. Po drugie dobrze jeść – nasza dieta powinna zawierać dużo owoców, warzyw, ryb i produktów zbożowych, a być uboga w cukry oraz cholesterol.

Istotne jest także efektywne przypominanie. Najlepiej przećwiczyć kilka z nich i zobaczyć, które dla nas są najlepsze. Mnie np. lepiej idzie gdy mama wypisane słowa hasła. 

środa, 17 lutego 2016

Co zrobić rano, aby mieć dobry dzień



Jak wygląda Twój poranek? Dla mnie do niedawna to było naprawdę brutalne zderzenie z szarą rzeczywistością. Często zdarzało się, że budzik zamiast wyłączyć i wstać nastawiałam na kolejne drzemki. Toaleta, ubranie, szybka kawa i sprint do pracy, podczas którego towarzyszyła mi myśl: za jakie grzechy i kto do cholery wymyślił tak wczesne wstawianie. Aby poranki były bardziej przyjazne postanowiłam wyeliminować 5 następujących błędów. 

Zbyt późne wstawanie

Wstawanie na „ostatnią chwilę” generuje tylko stres. Dlatego też postanowiłam wstawać pół godziny wcześniej. Włączam energetyczną muzykę o potem celebruje śniadanie. Jem powoli, a zamiast oglądania telewizji czytam książkę. 

Kawa nie o tej porze

Bez wątpienia kawa to napój bogów. Nie wyobrażam sobie dnia bez jej smaku, zapachu, aromatu. Gdzieś wyczytałam, że najlepszą godziną na jej wypicie jest 10.30. Poranna kawa zwiększa poziom kortyzolu – hormonu stresu. Ponadto nie zaleca się jej wypić na czczo, bowiem bardzo szybko będziemy odczuwać głód. Rano piję zatem szklankę ciepłej wody z cytryną, siemię lniane lub zieloną herbatę. 

Zły ubiór

Ubiór ma wpływ na moją produktywność. Nawet jeśli mam wolne to ubieram się i robie makijaż. Chodzenie do południa w szlafroku tylko na początku jest przyjemne. Nasz organizm odczytuje to jako odpoczynek i lenistwo, dlatego też żadna moja praca w szlafroku nie była efektywna. 

Nie ścielenie łóżka

Tutaj jest podobnie jak z ubiorem. Ścielenie łóżka najlepiej wykonać przed śniadaniem. Na dodatek warto odsłonić zasłony czy rolety oraz otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie. Taka uporządkowana przestrzeń pozytywnie wpłynie na Twoją podświadomość. 

Brak ruchu

Jak już wcześniej podkreślałam to jak będzie wyglądał cały nasz dzień zależy przede wszystkim od poranka. Rano warto trochę się ożywić. Może to być bieganie, kilka ćwiczeń czy wyjście do sklepu po bułki.

czwartek, 4 lutego 2016

Etykiety energetyczne - co to jest?


Zastanawialiście się na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt RTV czy AGD? Na markę, cenę, na dostępne funkcje? Moim zdaniem na etykiety energetyczne. Tam można znaleźć informacje jaką klasę energetyczną posiada urządzenie oraz inne podstawowe parametry takie jak m.in. poziom hałasu, zużycie prądu w skali rocznej. Taką etykietę muszą posiadać m.in. urządzenia AGD, RTV, klimatyzatory a nawet opony. Dzięki etykiecie można łatwiej porównywać sprzęt z takiej samej grupy.

Etykiety energetyczne z pewnością motywują producentów do inwestowania w produkcje energooszczędnych produktów. Dodam, że etykiety te są obowiązkowe na terenie całej Unii Europejskiej. Co istotne są one jednolite, czyli w każdym kraju dla danego sprzętu wyglądają identycznie. Są także neutralne językowo, tzn. informacje są przekazywane za pomocą piktogramów. Na etykiecie znajduje się przede wszystkim skala klasyfikacji klas energetycznych, najczęściej od A+++ do G. Klasy są oznaczane kolorami: od zielonego (najbardziej energooszczędne sprzęty) do czerwonego (najmniej efektywne energetycznie). 

wtorek, 12 stycznia 2016

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się pokazać z dobrej strony?



Do rozmowy o pracę warto się dobrze przygotować. Trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim należy być sobą, być autentyczny. Pracodawca na spotkaniu chce poznać swojego potencjalnego pracownika. Chce po prostu zobaczyć jaki/jaka jesteś na co dzień.

Powiedz coś ciekawego

Czasami warto na rozmowie kwalifikacyjnej zdradzić jakiś ciekawy szczegół ze swojego życia prywatnego. Wówczas zapewne zostaniesz lepiej zapamiętany/a. Rozmowa o np. twoich zainteresowaniach może dać możliwość nawiązania lepszej relacji z osobą rekrutującą. Warto zatem wpisać do CV swoje hobby i o nich wspomnieć na rozmowie.

Styl – miej swój!

Mam tu na myśli sposób wypowiadania się, wybór tematów do rozmowy oraz opinie. Coś ciekawego wydarzyło się w drodze na spotkanie? Możesz oczywiście w odpowiednim momencie opowiedzieć ciekawą anegdotę. Tym sposobem możesz pokazać swojemu potencjalnie przyszłemu pracodawcy jak odbierasz to, co się dzieje wokół ciebie. Taka krótka rozmowa może także rozluźnić atmosferę. Odpowiadając na rekrutacyjne pytania przemycaj informacje o sobie. Pamiętaj, że im więcej będzie tematów do swobodnej rozmowy, tym większe szanse na zatrudnienie. Naturalnie kwalifikacje oraz doświadczenie są istotne, jednak  znaczenie ma także fakt, czy pracownik tworzy dobrą atmosferę w towarzystwie.